Własna sauna? Nawet w bloku?
Autor: Kaja GoetzSauna nie musi się już kojarzyć bezpośrednio z nieosiągalnym luksusem. Jest jak najbardziej w zasięgu naszej ręki.
Oczywiście najłatwiej jest wtedy kiedy budujemy dom. Możemy zaplanować dokładnie instalacje pod saunę, łaźnie czy całą strefę wypoczynku. Czy będzie ona w łazience, będzie doń przylegać, czy nawet, będzie osobnym małym domkiem na naszej posesji.
Ale co w sytuacji, kiedy mamy już swoje mieszkanie, dom i nagle pewnego pięknego dnia budzimy się i postanawiamy... „Tak! Sauna!”
Rodzai saun jest naprawdę dużo. Główny podział to sucha, wilgotna zwana parową (w tym jest jeszcze parowo-ziołowa), czy co raz bardziej popularna infrared – na podczerwień.
Nie musimy się obawiać, że nasze marzenie posiadania sauny będzie trudne do realizacji. Nic bardziej mylnego. Jeśli posiadamy odłożone środki ( w zależności od rodzaju to koszt już około 1500 złotych wzwyż), ze spokojem możemy zakupić cały „wkład” sauny, a montaż nie zabierze nam więcej niż jednego niespiesznego dnia. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że metraż musi być chociaż pod jedną osobę, która będzie mogła się wygodnie w saunie położyć.
Podstawowym zagadnieniem jest gdzie ten wkład umieścimy. Saunę możemy ulokować w piwnicy, garderobie, na poddaszu, czy w pokoju wyprowadzonego już dorosłego dziecka. Jeśli jesteście szczęśliwcami i macie takie możliwości, nic nie stoi na przeszkodzie by przearanżować łazienkę na pokój kąpielowy. Sauna wtedy staje się integralną częścią sfery wypoczynkowej, wraz z natryskami i wygodnymi siedzeniami.
Aby bezpiecznie dla nas i konstrukcji budynku wmontować saunę w istniejące już lokum, trzeba zadbać o to by zabudowa sauny NIE przylegała do ścian budynku. Niezbędne minimum to 2 centymetry, najlepiej 5 centymetrów, dla sufitu to już 10 centymetrów.
Dzięki temu ściana nie będzie ochładzać sauny, ani sauna nie będzie nagrzewać budynku, mogąc spowodować uszkodzenia.
Dalej, jeśli chodzi o bezpieczeństwo, nie możemy zapominać o najważniejszych elementach wyposażenia. Musimy zdecydować, jakiego typu piec chcemy posiadać, czy opalany drewnem czy elektryczny, gdyż wymagania bezpieczeństwa różnią się, tak jak i system wentylacyjny. Nie ryzykujmy, zgłośmy się do specjalisty, który zaplanuje te wszystkie skomplikowane sprawy za nas.
Umiejscowienie kratki odpływowej też jest bardzo ważne, w stosunku do tego jaki piec przewidujemy. W saunach suchych co prawda nie musimy montować jej wcale, jednak ze względu na wygodę w czyszczeniu poleca się ją robić. Wtedy kwestią jest, czy to co znajduje się pod nią, a nie pachnie za pięknie, nie dostanie się poprzez podgrzane powietrze do sauny. To skutecznie mogłoby nam popsuć efekt, jaki chcieliśmy uzyskać.
Sany mogą posiadać przeszklone ścianki, zazwyczaj jedną, czasem dwie. Materiały z jakich zrobimy owe przeszklenie są ważne. Szkło hartowane jako jedna jedyna opcja. Zawiasy czy inne elementy drzwi muszą być niepodatne na wysokie temperatury. Najważniejsze by nie stanowiły zagrożenia dla nas.
Bez znaczenia jaki typ sauny wybierzemy, czy tę o zabudowie drewnianej czy wykafelkowaną, pamiętajmy o tym, by nie szczędzić środków na materiały. Muszą być niepodatne na wysokie temperatury i wilgoć. Tak jak wszystko, spełniajmy marzenia z głową!
PRZECZYTAJ TEŻ:
Zamieszkaj w małej miejscowości
Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się czy mieszkanie poza granicami dużego miasta to dobry pomysł, to tym razem poruszymy właśnie ten temat.
PRZECZYTAJ WIĘCEJStyl klasyczny w Twoim wnętrzu.
Skosztujmy łyka dobrze zaparzonego earl grey'a, ogrzewając się w cieple płomieni buchających w kominku. Wyciągnijmy zmęczone mięśnie na miękkiej, wygodnej kanapie, słuchając ulubionej muzyki, czytając wciągającą książkę. Zostawmy zgiełk codziennej rzeczywistości za drzwiami. Czas na harmonie i elegancję.
PRZECZYTAJ WIĘCEJ